Genel Bilgi

Un Kurdu (Tenebrio molitor) hakkında bilgiler

Un Kurdu (Mealworm – Tenebrio molitor)

İngilizce olarak Mealworm yani Yemek kurdu olarak net çevirisiyle bahsi geçen Un Kurdu (Mealworm) olarak dilimize yerleşen ünlü tür hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Un kurtları, bir tür kara böceği, Tenebrio molitor isimli türün larvalarıdır. Böcekçil ve omnivor sürüngenler, amfibiler, omurgasızlar, kuşlar ve daha fazlası için çok yaygın olarak besleyici böcekler olarak kullanılırlar.

Sistematik olarak baktığımızda Un kurtları, Tenebrionidae familyasından iki tür koyu renkli böceğin, sarı un kurdu böceği (Tenebrio molitor Linnaeus, 1758) ve daha küçük ve daha az yaygın olan koyu veya minik un kurdu böceğinin (Tenebrio obscurus Fabricius, 1792) larvalarıdır.

Göz atmak isterseniz: Siyah asker sineği (Black soldier fly) hakkında merak edilenler

Un kurdu böcekleri dört farklı gelişim aşamasından geçer: yumurta, larva, pupa ve yetişkin. Böceklerin bu aşamalardan geçmeleri için geçen süre, bulundukları ortamın sıcaklığına ve yiyeceklerin yoğunluğuna bağlıdır.

Un kurdunun (Mealworm) ortak adı, tam büyüdüğünde silindir şeklinde ve yaklaşık bir inç uzunluğunda olan larvaların (tırtıl benzeri) görünümünden gelir. Renkleri sarıdır ve vücut bölümlerinde kahverengimsi halkalar bulunur. Larva gövdesi, büyüdükçe giderek daha sertleşir.

Un Kurdu (Mealworm) ne tür bir hayvandır?

Un Kurdu (Mealworm) böcekleriArthropoda filumuna ait soğukkanlı böceklerdir.

Un kurtları, bir tür kara böceği, Tenebrionidae familyasından, Tenebrio molitor isimli türün larvalarıdır. Böcekçil ve omnivor sürüngenler, amfibiler, omurgasızlar, kuşlar ve daha fazlası için çok yaygın olarak besleyici böcekler olarak kullanılırlar.

Un Kurdu (Mealworm) gözleri var mı?

Un kurtlarının ışığı algılayan basit gözleri vardır, ancak çevrelerini net bir şekilde göremezler. Bu nedenle, gezinmek için öncelikle dokunma duyularına güvenirler.

Un Kurtları ne kadar yaşar?

Un kurdu böcekleri yavaş hareket eder, ancak uçma yetenekleri onların kolayca seyahat etmelerini ve yeni alanları istila etmelerini sağlar. Erginleri 3 ile 12 ay arasında yaşar.

Un kurtları, uygun şekilde muhafaza edildiklerinde genellikle 3-4 hafta kadar yaşarlar. Onlara ne kadar iyi bakarsan, onları besleme şansın olmadan o kadar hayatta kalabilirler.

Un Kurtları insan tüketimine uygun mudur?

Un kurtları yenilebilir. Yüksek protein içeriğine sahiptirler. Un gibi gıda ürünlerine işlenebilirler. Avrupa Birliği onları insan tüketimi için onaylamıştır.

Un kurdu böceklerinin kalbi var mıdır?

Un kurdu hücrelerinin oksijene ihtiyacı vardır, ancak yemek kurtlarının kalpleri veya akciğerleri yoktur. Un kurtlarının ağızları olmasına rağmen (yemek için), memeliler, sürüngenler veya kuşlar gibi akciğerlerden nefes almazlar.

Un Kurdu hastalık taşır mı?

Küçük un kurtları, ölü ve ölmekte olan canlılarla kolayca beslenir. Salmonella, Escherichia coli veya enfeksiyöz bursal hastalık virüsü gibi patojenlerle kontamine olabilirler. Sağlıklı hayvanlar, enfekte larva veya yetişkin çöp böceklerini yedikten sonra enfekte olabilir.

Un Kurdu (Mealworm) ve Morio Kurdu (Superworm) aynı türler mi?

Hayır. Un kurtları ve süper kurtlar birbirine çok benzeyebilir, bu yüzden insanlar bazen onları karıştırır. Ancak, tamamen farklı türler! Un kurtları Tenebrio molitor, süper kurtlar ise Zophobas morio isimli türlerdir. Ayrıca sundukları beslenme açısından da oldukça farklıdırlar.

Un Kurtları kötü besleyiciler midir?

Bazı insanlar, çok fazla kitin (dış iskelet/kabuk) içerdiğini ve kullanılırsa sürüngen impaksiyonu vereceğini iddia ettikleri için un kurtlarını sevmezler.

Etkilenme hakkındaki çoğu bilgi gibi, bu da bir hurafedir. Un kurtlarının diğer bazı besleyicilere kıyasla düşük bir et-kabuk oranı vardır ve bu onları sindirmeyi zorlaştırır. Bununla birlikte, sağlıklı sürüngenler onları mükemmel bir şekilde sindirebilir. Evcil hayvanınızın çarpma ve diğer hastalık riskini en aza indirmek için güneşlenme sıcaklıkları, UVB aydınlatması, hidrasyon ve diğer faktörler açısından doğru beslenmeye sahip olduğunuzdan emin olun.

Un Kurdu dış görünümü nasıldır?

Un Kurdu Yetişkini

Sarı un kurdu yetişkinleri tipik böceklere benzerler ve ortak adlarından da anlaşılacağı gibi görünüşte solucan benzeri değildir. Koyu renklidirler, sert bir kabuğa sahiptirler ve yaklaşık ½ inç uzunluğundadırlar.

Tenebrio molitor

Un Kurdu Larvası

Un kurdunun ortak adı, tam büyüdüğünde silindir şeklinde ve yaklaşık bir inç uzunluğunda olan larvaların (tırtıllar) görünümünden gelir. Renkleri sarıdır ve vücut bölümlerinde kahverengimsi halkalar bulunur. Larva gövdesi, büyüdükçe giderek daha sertleşir.

Tenebrio molitor

Un Kurdu ne ile beslenir?

Un kurtları, ikincil depolanmış ürün zararlısı olarak sınıflandırılır. Bu, öncelikle nemli, çürüyen ve küflü malzemelerle beslendikleri anlamına gelir. Tercih ettikleri besin kaynakları, yapraklar, ölü böcekler, hayvan atıkları ve nemli depolanmış tahıllar veya çürüme sürecinde olan tahıl ürünleri gibi maddelerdir. Ev sahipleri, kilerde saklanan yulaf ezmesi, un veya diğer kuru ürünlerde yemek kurdu bulabilirler.

Un Kurdu üreme ve yaşam döngüsü nasıldır?

Un kurtları bir yumurta, larva, pupa ve yetişkin aşamalarından (tam metamorfoz) geçer ve yaşam döngüleri genellikle yaklaşık üç ila altı ayda tamamlanır. Yetişkin un kurdu böcekleri, habitatlarının sıcaklığına ve uygunluğuna bağlı olarak sadece 30-70 gün yaşarlar.

Un Kurdu Yumurtası

Un kurdu yaşam döngüsü, dişi böcekler yumurtalarını bırakmak için karanlık, tenha alanlar aradığında, ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında başlar. Binalarda ürerken genellikle yumurtalarını tahıl, un veya un kaplarına bırakırlar. Dişiler tipik olarak bir kerede 300 beyaz, fasulye şeklinde yumurta üretir.

Un Kurdu Larvası

Yumurtalar, un kurdu adı verilen larvalara dönüşür. Birkaç gün içinde sarı-kahverengiye dönüşen ince, parçalı gövdelerle süt beyazı ortaya çıkarlar. Zararlılar çevreleriyle beslenirler ve yaklaşık bir inç uzunluğa kadar büyürler, bu süreçte derilerini birkaç kez değiştirirler ve yiyecek depolarını kirletirler.

Un Kurdu Pupası

Un kurtları, kış uykusuna yatmak için pupaya dönüştüklerinde, sıcaklıklar düşene kadar larva olarak kalırlar. Pupalar kalın, C şeklindedir ve sarımsı beyaz renkte görünürler. Yetişkinliğe yaklaştıkça koyulaşırlar.

Yetişkin Un Kurdu

Yaz yaklaştıkça, pupa durumundan yetişkin böcekler ortaya çıkar. Başlangıçta beyaz ve turuncu olan haşereler birkaç gün içinde siyaha veya sarıya döner. Un kurdu böcekleri yavaş hareket eder, ancak uçma yetenekleri onların kolayca seyahat etmelerini ve yeni alanları istila etmelerini sağlar. Erginleri 3 ile 12 ay arasında yaşar.

Bilgilendirme

Web sitemizde paylaşılan canlı türlere ait bilgiler tamamen halkımızı doğru bilgilendirme amacıyla, biyolog kadromuzun özverisi sebebiyle yayınlanmaktadır. İşletme olarak türler ile ilgili ticari bir kaygı amacıyla yer verilmemektedir. Genel bilgi amaçlı, birincil elden, doğru bilginin sunumu hedeflenerek paylaşılmaktadır.

Metin, fotoğraflar, grafikler dahil olup bunlarla sınırlı olmamak üzere sitemizde kullanılan tüm materyaller teknik hatalar, yazım yanlışlıkları ya da başka tür hatalar ve yanlışlıklar içerebilir. MVC Organic, bu tür hatalar ya da yanlışlıklar için sorumluluk kabul etmemektedir. Web sitesinde sunulan materyaller ve bilgiler, genel bilgi amaçlarıyla ücretsiz olarak sağlanmaktadır.