Cırcır böcekleri, Arthropoda filumuna ait soğukkanlı böceklerdir. Gerçek cırcır böcekleri olarak da bilinirler.

Tüm cırcır böcekleri Insecta sınıfına ve Gryllidae ailesine aittir.

Dünyanın her yerinde sayısız cırcır böceği vardır ve bu nedenle nüfuslarını tahmin etmek mümkün değildir. Kayıtlara göre, cıvıltıları spesifik mevsiminde oldukça ses çıkarabilen 900’den fazla cırcır böceği türü vardır.

Gerçek cırcır böcekleri olarak da bilinen cırcır böcekleri, çok çeşitli ortamlara uyum sağlar. Antarktika hariç, dünyanın çeşitli yerlerinde farklı cırcır böceği türleri bulunabilir.

Ormanlar, çayırlar, kayalık yerler ve tarım arazileri, yaşayabilecekleri habitatlardan sadece birkaçıdır. Bazıları yeraltı yaratıklarıdır. Farklı habitatlarda farklı cırcır böcekleri gelişir.

Tarla cırcır böcekleri veya kara cırcır böcekleri tarlalarda, orman kenarlarında, mağaralarda, bodrumlarda veya herhangi bir nemli dış evde yaşar. Ev çeşitleri tüm dünyada yaygındır. Genelde mutfakta, şöminede, mobilyaların arkasında ve evinizin diğer köşelerinde saklanırlar. Ağaç cırcır böcekleri, yeşil kabuk renkleri nedeniyle iyi kamufle edildikleri dünyanın her yerindeki çalılar, çalılar ve ağaçlarda bulunur.

Çoğu cırcır böceği sert soğuk havaya dayanamaz ve bu nedenle kış aylarında daha sıcak sıcaklıklar arar.

Cırcır böcekleri doğada yalnızdır. Sadece üreme mevsimi boyunca birlikte kalırlar.

Cırcır böcekleri bir yıldan fazla hayatta kalamaz.

Bir tarla cırcır böceği kışın ölür, ancak ev cırcır böcekleri düşük sıcaklıkta hayatta kalabilir ve bir evin sıcak sıcaklığında bir yıl yaşayabilir.

Öte yandan, köstebek cırcır böcekleri iki yıl boyunca yerin derinliklerinde yaşar. Kriket yaşam döngüsünün üç aşaması vardır: yumurta, nimf ve yetişkin.

Bu böceklerin çiftleşme dönemi, ilkbaharın sonlarında başlar ve sonbaharın başlangıcına kadar devam eder.

Erkekler, çağrı şarkılarıyla müstakbel dişileri cezbeder.

Dişi cırcır böcekleri, en iyi cıvıltıya sahip erkek cırcır böceğine çekilir. Çağrısını kabul ettiğinde, kur şarkısını söyler. Çiftleşme çifti başlangıçta antenlerine bağlanır. Daha sonra erkek cırcır böcekleri dişinin aldığı meni yayar.

Tüm süreç, meni spermatofordan dişinin yumurta kanalına geçtiği bir saat boyunca gerçekleşir. Dişi aynı süreçte diğer erkeklerle çiftleşecek ve her bir eşin menisini depolayacaktır.

Sonunda yumurtalarını topladığı meni ile döller. Yere veya bir bitkinin yapraklarına yaklaşık 200 yumurta bırakır.

İki hafta sonra yumurtalar çatlar ve genç cırcır böcekleri ortaya çıkar. Yavru (nimf) cırcır böcekleri yetişkin gibi görünür, ancak kanatları yoktur.

Çok fazla cırcır böceği olduğu için popülasyonlarını değerlendirmek zordur. Bu nedenle, bu böceklerin koruma durumu Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Kırmızı Listesi tarafından değerlendirilmemiştir.

Ancak, Adriyatik mermerli çalı cırcır böceği gibi bazı türlerin tehlikede olduğu bilinmektedir.

Cırcır böceklerinin görünümü her türe göre değişir.

Ev cırcır böcekleri kahverengi, ağaç cırcır böcekleri yeşil, tarla cırcır böcekleri siyahtır. Düz gövdeleri, bir çift uzun ve ince antenleri ve yuvarlak kafaları vardır.

Sırtlarında kanatları ve ön ayaklarında kulakları vardır.

Cırcır böcekleri bu kanatları birbirine sürterek ses çıkartırlar. Kulakları, diğer cıvıltıların seslerini algılamalarına yardımcı olur.

Görünüşleri ideal sevimli tanımına uymasa da kanatlarını ovuşturarak ses çıkarmaları çok sevimli bulunabilir. Ek olarak, çok tatlı olan potansiyel partnerlerini çekmek için şarkı söylerler.

Cırcır böcekleri sözlü olarak konuşamazlar, ancak cıvıldayarak iletişim kurarlar. Birkaç tür kriket şarkısı vardır. Bir erkek potansiyel eş bulmak istediğinde, çağrı şarkısını söyler.

Dişiler sesi duyar ve en iyi cıvıltıya sahip olana çekilir. Başka bir tür şarkıları var, o da kur şarkısı. Bu özel şarkı, dişi bir erkeği eş olarak kabul ettiğinde söylenir.

Başka bir cıvıltı türü, erkeğin diğer erkekleri kendilerinden uzak tutmak istemesidir.

Ön bacaklarının yakınında bulunan hassas duyu organları aracılığıyla sesleri duyabilirler.

Bu böcekler genellikle 0,12-2 inç (3-50 mm) boyutlarındadır.

0,63-0,87 inç (16-22 mm) uzunluğundaki ev kriketi, hırsız karıncadan en az 16 kat daha büyüktür.

Çoğu cırcır böceği kanatları olmasına rağmen uçamaz.

Çoğunlukla sürünerek veya zıplayarak hareket ederler. Arka ayakları ile kendi vücutlarının 20-30 katı kadar yükseğe zıplayabilirler.

Çoğu yetişkin cırcır böceği yaklaşık olarak 0.007-0.03 oz (0,2-0,8 g) ağırlığındadır.

Cırcır böcekleri her yerde yaşayan böceklerdir ve aynı zamanda çöpçü olarak da bilinirler.

Böcek larvalarını, yaprak bitlerini ve diğer küçük böcekleri avlayarak beslenebilirler. Ayrıca yiyecek olarak mantar, yaprak ve diğer bitki materyallerini de tüketebilirler. Yiyecekleri konusunda seçici değildirler ve kapasiteleri dahilinde olan her şeyi yiyebilirler.

Hayır, cırcır böceklerinin insanlar için herhangi bir tehdit oluşturduğu bilinmemektedir.

Bir kriket ısırığı da oldukça nadirdir, ancak ısırsalar bile ölümcül değildir. Bu hayvanların tek rahatsızlıkları evdeki kumaşları çiğnemek ve bazen can sıkıcı olabilen aralıksız cıvıltılardır.

Cırcır böceklerinin uzun antenlerinin arkasında çeşitli mercekleri olan ve onları yırtıcılardan koruyan iki bileşik gözü vardır. Ayrıca alnında üç basit göz vardır. Bu gözlere ocelli denir. Bileşik gözlerden farklı olarak, ocelli, cırcır böcekleri hakkındaki en ilginç gerçeklerden biri olarak, aydınlık ve karanlığı ayırt etmesine yardımcı olan tek bir merceğe niteliğindedir.

Bazen bu böceklerin sesi özellikle uykumuzu böldüğünde aşırı derecede rahatsız edici hale gelir. Vakumlama ve böcek spreylerinin en kolay yol olarak tercih edildiği kurtulmanın, çeşitli yolları vardır.

Cırcır Böceği (Kriket veya Crickets)

İngilizce olarak Crickets yani Cırcır Böceği (Kriket) olarak dilimize yerleşen sesiyle ünlü tür hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sıcak bir yaz gecesinde, evinizin bir yerinde veya arka bahçenizde duyabileceğiniz aralıksız cıvıltı sesini hatırlıyor musunuz?

Bu ünlü kriket sesi. Bu cıvıltı sesi, erkek cırcır böcekleri tarafından tarağa benzer kanatlarını birbirine sürttüklerinde çıkarır.

Gryllidae familyasına ait olan cırcır böcekleri, başta Çin olmak üzere Asya’nın çeşitli ülkelerinde iyi şans temennisi olarak kabul edilir ve bu nedenle evcil hayvan olarak tutulur.

Kriket türleri, benzer vücut formları ve sıçrayan arka ayakları nedeniyle sıklıkla çekirge ile karıştırılır. Çalı cırcır böcekleri gibi katydidlerle yakından ilişkilidirler.

Cırcır böcekleri son derece uyarlanabilir böceklerdir ve ormanlarda, tarlalarda, çayırlarda, bahçelerde ve hatta evinizin köşelerinde gelişirler!

Besin tercihleri çiçek, yaprak ve meyvelerin yanı sıra böcek larvalarını ve küçük omurgasızları içerir.

Dünyada 900’den fazla kriket türü var. Doğada gececi olarak yaşarlar ve bu nedenle geceleri cıvıldarlar. Ayrıca düşük sıcaklıklarda yaşayamazlar.

Alpine bush (Anonconotus alpinus) Cırcır Böceği (Kriket veya Crickets)

Alpine bush (Anonconotus alpinus) Cırcır Böceği (Kriket veya Crickets)

Bilgilendirme

Web sitemizde paylaşılan canlı türlere ait bilgiler tamamen halkımızı doğru bilgilendirme amacıyla, biyolog kadromuzun özverisi sebebiyle yayınlanmaktadır. İşletme olarak türler ile ilgili ticari bir kaygı amacıyla yer verilmemektedir. Genel bilgi amaçlı, birincil elden, doğru bilginin sunumu hedeflenerek paylaşılmaktadır.

Metin, fotoğraflar, grafikler dahil olup bunlarla sınırlı olmamak üzere sitemizde kullanılan tüm materyaller teknik hatalar, yazım yanlışlıkları ya da başka tür hatalar ve yanlışlıklar içerebilir. MVC Organic, bu tür hatalar ya da yanlışlıklar için sorumluluk kabul etmemektedir. Web sitesinde sunulan materyaller ve bilgiler, genel bilgi amaçlarıyla ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Aklınıza takılan tüm soruları, kişisel görüş ve eleştirilerinizi, danışmak istediğiniz bilgileri, gönlünüzden geçip de söyleyemediğiniz eksiklikleri mutlaka bizlerle paylaşın, yanıtlamaya çalışalım.

Bilgi paylaştıkça çoğalır..